Pasaport Alımı
TÜM PASAPORT İŞLEMLERİ ARTIK TEK NOKTADAN YÜRÜTÜLÜYOR.
 
http://epasaport.gov.tr/
 
Bu linkten detayları ve randevunuzu alabilirsiniz...
 
e-Pasaportlar kullanımda

Uluslararası standartlarda hazırlanan e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle kullanıma sunulmuştur. 

e-Pasaport başvurularınızı Türkiye`de 81 il ve 290 İlçe Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimize yapabilirsiniz.

E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her halükarda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir.

Eski tip pasaportlarla ilgili tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011`de; yurt dışı temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010`da sona ermiştir. 

e-Pasaport için nasıl başvurabilirim?

Yurt içinde yaşıyorsanız e-Pasaport başvurunuzu ilgili Pasaport Şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapabilirsiniz. 

e-Pasaport Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alma işlemlerine 21 Şubat 2011 itibariyle son verilecektir. Anılan tarihe kadar hem e-Pasaport Çağrı Merkezi aracılığıyla hem de bu siteden randevu alınabilmesi mümkün olmakla birlikte anılan tarih sonrasınde sadece bu siteden randevu alınabilecektir.

Diğer yandan, e-Pasaport Çağrı Merkezi, randevu verme işlemlerine son verecek olduğu 21 Şubat 2011 sonrasında e-pasaport başvurularına ilişkin her türlü bilgilendirme hizmetine devam ediyor olacaktır. 

Randevu talebinde bulunmadan önce, başvuru için gerekli belgelerle ilgili ayrıntılı açıklamaları dikkatle incelemeniz ve başvuru belgelerini önceden hazırlamanız önem taşımaktadır.

Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra, yukarıda ki linkten Randevu Talebi başlığını tıklayarak başvurunuzu yapabileceğiniz tarihi ve saati belirleyebilirsiniz.
 
Emniyet Birimlerimizce, randevulu müracaat sistemi ile çalışan Birimlerimiz ve bu Birimlerimizin günlük randevu ile müracaat kapasiteleri belirlenmiştir. Randevulu müracaat sistemine geçen birimlerimiz ile ilgili olan gerekli bilgiler sieteye eklenmektedir. Randevu ile çalışan Pasaport Birimlerinde, günlük işlem kapasitesinin tamamının randevulu veya randevusuz gelen müracaatlara ayrılması uygun olmakla beraber randevulu sistem ile çalışan Pasaport Birimlerinde; randevu ile müracaatların yanında randevusuz olarak gelen vatandaşlarımızın pasaport müracaatları alınmaktadır.Randevusuz alınan müracaatlar Pasaport biriminin günlük işlem hacmine ve vatandaşlarımızın taleplerinin yoğunluğuna göre değişebilmekte olup sınırlı sayıdadır.